Procedura dotycząca przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
Podstawa prawna:
Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe(Dz.U.z 2017r.poz.59), ustaw z 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę , Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz.60)
Cele procedury:
Zapewnienie bezpiecznych warunków podczas przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola.
Zakres procedury:
Dokument reguluje zasady przyprowadzania i odbierania dzieci podczas całego pobytu dziecka w przedszkolu.
Definicja przedmiotu procedury:
Przyprowadzenie dzieci do przedszkola – doprowadzenie dziecka do sali i oddanie pod opiekę nauczyciela z wykorzystaniem dzwonka przy danej sali.
Odebranie dziecka z przedszkola – osobiste stawienie się rodzica lub dorosłej, zdolnej do podejmowania do podejmowania czynności prawnych osoby upoważnionej u nauczyciela i zakomunikowanie chęci odebrania dziecka z przedszkola.
Kogo dotyczy procedura?
Do przestrzegania procedury zobowiązani są rodzice, nauczyciele i pracownicy przedszkola.
Obowiązki, odpowiedzialność, upoważnienia osób realizujących zadanie, które jest przedmiotem procedury:
Rodzice /prawni opiekunowie/:
-
przyprowadzają i odbierają dzieci z przedszkola i nie wchodzą do żadnej sali, a jedynie przy użyciu dzwonka przy danej sali cierpliwie oczekują na przybycie nauczyciela bądź pracownika przedszkola, któremu bezpośrednio powierzają lub od którego odbierają własne dziecko.
-
upoważniają inne osoby do odbierania dziecka z przedszkola.
-
odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci do momentu przekazania pod opiekę nauczycielowi oraz od chwili odebrania z grupy.
Nauczyciele:
-
reagują na sygnał dzwonka w godzinach przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola, osobiście odbierają i oddają dziecko rodzicowi lub upoważnionej osobie.
-
przyjmują i respektują upoważnienia rodziców do odbierania dzieci przez inne osoby.
-
przekazują wykaz osób upoważnionych nauczycielowi zamykającemu przedszkole.
-
odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci od momentu przyprowadzenia go do sali do chwili odebrania przez rodzica lub osobę upoważnioną.
-
sprawdzają zgodność danych osoby upoważnionej zapisanych w upoważnieniu z dowodem osobistym.
Pracownicy przedszkola:
-
są wsparciem w pracy nauczyciela podczas przyprowadzania i odbierania dzieci z sal.
-
pełnią w godzinach popołudniowych dyżury w szatniach /jest to możliwe w przypadku 100% frekwencji pracowników obsługi/.
Opis pracy:
Rodzice przyprowadzają dzieci do przedszkola w godzinach 6:00 – 8:30, ewentualne spóźnienia rodzice zgłaszają telefonicznie / budynek główny ul. Mjr. Hubala 19/,
W grupach IX i X umiejscowionych w użyczonych salach w budynku PSP nr 5 w Opolu przy ul. Mjr. Hubala 2, rodzice przyprowadzają dzieci w godzinach 6:30 – 8:30, ewentualne spóźnienia zgłaszają telefonicznie.
Rodzice odbierają dzieci do godziny 17:00 z grup IX i X. Dzieci przebywające dłużej przyprowadza nauczyciel pracujący w oddziale przy PSP nr 5, do godziny 17:00, do głównego budynku Przedszkola przy ul. Mjr. Hubala 19 i oddaje pod opiekę nauczycielowi pełniącemu dyżur do godz. 19:00,
Przedszkole Publiczne nr 54 w Opolu ul. Mjr. Hubala 19 czynne jest w godzinach od 6:00 do 19:00 / budynek główny/.
Przyprowadzanie i odbieranie dzieci odbywa się bezpośrednio do sal zabaw zawsze przy użyciu dzwonka zarówno w celu pozostawienia jak i odebrania dziecka z przedszkola,
Dopuszcza się możliwość odbierania dzieci przez inne osoby dorosłe, zdolne do podejmowania czynności prawnych, upoważnione na piśmie przez rodziców. Upoważnienie może być w każdej chwili odwołane lub zmienione.
Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna posiadać przy sobie dowód osobisty i na żądanie nauczyciela okazać go.
Nauczyciel może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa /np. upojenie alkoholowe, pod wpływem narkotyków/.
Nauczyciel może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa /np. upojenie alkoholowe, pod wpływem narkotyków/.
O wypadku każdej odmowy wydania dziecka winien niezwłocznie być poinformowany dyrektor lub wicedyrektor przedszkola. W takiej sytuacji nauczyciel, dyrektor lub wicedyrektor podejmuje wszelkie dostępne czynności w celu nawiązania kontaktu z rodzicami /telefony, wizyta w domu dziecka/.
W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane do godziny 19:00, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców o zaistniałym fakcie.
W przypadku, gdy pod wskazanymi numerami telefonów nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców, nauczyciel /wraz z osobą z obsługi/ oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej 0,5 godziny /do 19:30/.
Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia najbliższy komisariat policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami i upoważnionymi osobami /II Komisariat Policji, 45 – 222 Opole, ul. Chabrów 6, woj. Opolskie, tel. 77 455 69 97 lub 112.
Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe /ksero orzeczenia sądowego powinno znajdować się w dokumentacji dziecka/
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych osób upoważnionych do odbioru dziecka w Publicznym Przedszkolu nr 54 w Opolu.pdf (197,75KB)
Tryb dokonywania zmian w procedurze:
Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje Dyrektor Przedszkola nr 54 w Opolu Mirosława Trybała
Tryb dokonywania zmian w procedurze:
Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje Dyrektor Przedszkola nr 54 w Opolu Mirosława Trybała